ارزش‌گذاری‌ها بر اساس معیارهای فرهنگی دلیل درخشش فرهنگ خوسف

امام جمعه خوسف گفت: در این شهرستان خوسف فرهنگ می‌درخشد به این دلیل است که ارزش‌گذاری ها بر اساس معیارهای دینی صورت گرفته است.
کد خبر: ۱۱۳۷۸۶۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۸ 14 November 2023

به گزارش تابناک خراسان جنوبی، حجت الاسلام ابراهیم اسماعیلی، امام جمعه خوسف امروز در دیدار با فرماندار خوسف اظهار داشت: به واسطه انقلاب اسلامی ما به نعمت‌های فراوانی رسیده ایم و اگر امروز از این نعمت‌ها بهره مند می‌شویم مدیون انقلاب اسلامی هستیم.

وی با بیان اینکه شهرستان خوسف از جهات متعدد برجسته است، افزود: ماه آبان در تاریخ کشورمان ماه خاصی است و در این ماه تاریخ وفات آیت الله سیداحمد عبادی و ابن حسام خوسفی قرار دارد.

وی ادامه داد: امروز شاهد این هستیم که نام خوسف بر سر زبان‌ها جاری‌ست و به همه جهات خوسف توجه می‌کنند و امیدواریم در این مسیر با کمک شهدا بتوانیم برنامه‌های خوبی را اجرا کنیم و باید فرهنگ عمومی خود را بر اساس سیره و شخصیت شهدا تنظیم کنیم.

حجت الاسلام اسماعیلی در ادامه بیان کرد: اگر شهدا را به جوانان معرفی نکنیم به طور قطع کوتاهی کرده ایم و این نسل جدید از ما گلایه خواهند کرد و امروز باید به وطیفه خود عمل کنیم.

وی با بیان اینکه فرهنگ به معنای طرز زندگی جمعی است، افزود: این زندگی جمعی نیاز به مدل، قالب و الگو نیاز دارد و اگر به آنان توجه خاصی نشود حرکت‌ها و فعالیت‌های فرهنگی اثربخش نخواهد بود.

امام جمعه خوسف در ادامه گفت: اگر ما برای اجرای برنامه‌های فرهنگی، مدل و الگو‌های دینی و اسلامی را انتخاب کنیم قطعا بر شکل گیری رفتار‌های فرهنگی موثر خواهد بود.

حجت الاسلام اسماعیلی عنوان کرد: باید ارزش‌ها و ضدارزش‌ها و خوب و بد‌های مبنایی را شناسایی کنیم و به آداب و رسوم اجتماعی، رفتار‌های نخبگان، قوانین و ساختار‌ها توجه داشته باشیم چرا که این موارد جز عناصر فرهنگ ساز هستند.

وی با بیان اینکه امروز نمادها، حرف اول را می‌زنند، گفت: اگر زیرساخت را بر اساس باور‌ها و ارزش‌ها تنظیم کنیم آن تمایلات شخصی کمرنگ خواهد شد، اما اگر تمایلات حرف اول را بزند فعل فرهنگی صورت نخواهد گرفت.

امام جمعه خوسف ادامه داد: باید لایه‌های رفت و برگشتی بین عناصر فرهنگی درست تنظیم کنیم تا رفتار‌های فرهنگی شکل بگیرد و در شهرستان خوسف اگر فرهنگ می‌درخشد به این دلیل است که ارزش گذاری‌ها بر اساس معیار‌های دینی صورت گرفته است.

حجت الاسلام اسماعیلی در ادامه عنوان کرد: اگر ابن حسام را امروز به عنوان یک چهره شاخص معرفی می‌کنیم، بحث معرفت، عرفان و تدین ابن حسام است که ایشان را در دل‌ها جای داده است.

وی ادامه داد: اگر شخصیت‌هایی همچون خاندان عبادی، ابن حسام، دکتر شکوهی، راشد محصل و ... رشد پیدا کرده اند به واسطه این باور‌ها و ارزش‌ها است.

امام جمعه خوسف با اشاره به اینکه عناصر فرهنگ ساز در خوسف وجود دارد، افزود:، اما به آن توجه کمتری شده است و آداب و رسوم اجتماعی و جشن‌های خوسف بر اساس باور‌های دینی شکل گرفته است.

حجت الاسلام اسماعیلی در پایان بیان کرد: برای اینکه فرهنگ اصیل و ناب را حفظ کنیم باید الگو و مدل اسلامی ایرانی معرفی شود و بدانید که دنیا لذت می‌برد که جوانان ما دچار بحران هویت شوند چرا که به سمت هویت‌های غربی خواهند رفت پس اجازه ندهیم فرزندان ما گرفتار شوند.

هفته فرهنگی فرصتی برای معرفی میراث و مفاخر

سید علی حسینی، فرماندار خوسف هم در این دیدار اظهار داشت: امسال برای اولین بار هفته فرهنگی شهرستان خوسف که نتیجه مصوب شدن روز خوسف در ۲۸ آبان سال گذشته است، رقم خورد.

فرماندار خوسف بیان کرد: هر شهری و هر مکانی را با نامی می‌شناسند و اکثر استان به چند ویژگی شهر خوسف از جمله مهمان نوازی، خون گرم بودن و نجیب بودن و دوست‌داشتنی بودن مردم خوسف تاکید دارند و مهمترین ویژگی شهر خوسف، مردمان دلاور و شهیدپرور و مومن و نجیب آن است.

وی با بیان اینکه گل نرگس و وجود ابن حسام خوسفی نماد شهر خوسف است، افزود: شهرستان خوسف با همه ظرفیت‌هایی که دارد مهمترین ویژگی آن، مردمانش و مفاخر آن از جمله ابن حسام خوسفی و خاندان عبادی است و این داشته‌ها را ما احساس نمی‌کنیم، اما مناطق دیگر آن را بیان می‌کنند.

فرماندار خوسف در ادامه گفت: با توجه به وجود این بزرگان و سابقه فرهنگ و حوزه ادب شهرستان خوسف باید به عنوان یکی از مراکز علم و ادب فرهنگ در استان شناخته شود.

حسینی با اشاره به اینکه با نامگذاری ۲۸ آبان به نام روز خوسف فرصتی برای معرفی آن فراهم شده است، افزود: هفته فرهنگی فرصتی است تا این شهر و مفاخر و هویت آن را در سطح استان به نمایش بگذاریم و این شهر ظرفیت‌های بسیاری دارد.

مقام عالی دولت در خوسف بیان کرد: امیدواریم طی این هفته پایه خوبی گذاشته و برنامه‌ها به خوبی برگزار شود و آن چه میراث فرهنگی این شهرستان است به خوبی نمایش گذاشته شود.

اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار