یک مقام مسئول عنوان کرد
به گفته خواشی مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی تلاش هایی در سطح وزارت کشور برای بازگشایی بازارچه های مرزی استان با افغانستان در حال انجام است.
کد خبر: ۶۲۴۷۷۶
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶ 30 June 2018

تابناک خراسان جنوبی: به نقل از ایرنا محمدعلی خاشی با اشاره به بازدید اخیر مدیرکل امور مرزی وزارت کشور از بازارچه های مرزی استان گفت: در این بازدید مشکلات بازارچه های خراسان جنوبی بررسی و مقرر شد این مشکلات در وزارت کشور مطرح و برای بازگشایی بازراچه ها چاره اندیشی شود.


وی اضافه کرد: در خصوص بازگشایی بازارچه ها هر تصمیمی که از سوی وزارت کشور به گمرکات استان ابلاغ شود، اجرا خواهیم کرد. خاشی افزود: پیگیری های دیپلماتیک و اداری داخل و خارج از استان انجام می شود تا در آینده نزدیک با جلب نظر مسولان کشور افغانستان شاهد بازگشایی مجدد بازارهای استان بخصوص گمرک یزدان باشیم. 


مدیرکل گمرکات خراسان جنوبی بیان کرد: در صورت بازگشایی گمرک یزدان زیرکوه، بازارچه گلورده درمیان و دوکوهانه نهبندان از طرف افغانستان زیرساخت های این معابر تجاری با راه اندازی سامانه جامع گمرکی تکمیل می شود.


وی با بیان اینکه در مصوبه راه اندازی بازارچه یزدان شهرستان زیرکوه این بازارچه به عنوان گمرک اصلی معرفی شده است افزود: به دلیل اینکه که افغانستان توان راه اندازی گمرک در آن سوی مرز را ندارد اجازه راه اندازی مجدد گمرک یزدان را صادر نمی کند.


خاشی گفت: در حال حاضر بازارچه ماهیرود به عنوان تنها معبر اصلی صادراتی خراسان جنوبی و افغانستان مطرح است که به دنبال افزایش تعداد معابر اصلی صادراتی بین استان و افغانستان هستیم.


وی اظهار داشت: تمامی زیرساخت ها با تجهیزات کامل در گمرک یزدان زیرکوه فراهم است و علت تعطیلی این گمرک استقرار نیافتن گمرک افغانستان در آن سوی مرز است.


وی با بیان اینکه 2 بازارچه گلورده و دوکوهانه استان و گمرک یزدان از طرف افغانستان بسته است گفت: کشور افغانستان چیزی به نام بازارچه را قبول ندارد و تنها گمرک ماهیرود را به عنوان مرز رسمی تجاری قبول دارد.


در حال حاضر 2 بازارچه گلورده شهرستان درمیان و دوکوهانه شهرستان نهبندان و گمرک یزدان شهرستان زیرکوه در تعطیلی به سر می برند. این بازارچه ها از اواخر دی ماه سال 1393 از طرف کشور افغانستان غیرفعال شد.

 

منبع: ايرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار